Komunia święta na rękę

Komunia św. na rękę podawana jest w naszym kościele tylko przy obrazie św. Rity. Prosimy by tam podchodziły tylko osoby przyjmujące Komunię św. w ten sposób – w pozostałych miejscach świątyni Komunia podawana jest do ust. Dostosowanie się do tych reguł jest zarówno realizacją zaleceń służb sanitarnych jak wyrazem szacunku do innych uczestników liturgii.

Pamiętać należy, że zgodnie z dekretem biskupa ordynariusza w naszej diecezji Komunia św. jest przyjmowana w postawie stojącej – pochodzimy do niej w procesji. Jeśli ktoś czuje wewnętrzny przymus przyjmowania Komunii w postawie klęczącej, należy podejść dopiero na końcu procesji komunijnej – w żadnym przypadku nie należy dezorganizować komunikowania nagłym klękaniem pośród przystępujących do Komunii św. na stojąco.

Przyjmujących Komunię św. na rękę prosimy by robić to w sposób poprawny – konkretne zasady podajemy poniżej oraz na filmie:

  1. Komunię świętą na rękę przyjmuje się w pozycji stojącej, nie należy klękać.
  2. Istotne jest właściwe ułożenie rąk – lewa dłoń, podtrzymywana przez prawą, powinna być płasko wyciągnięta (kapłan składa wówczas hostię na lewej ręce, a wierny prawą wkłada ją do ust) – nie robimy z dłoni „koszyczka”.
  3. Nie sięgamy sami po hostię; czekamy aż kapłan położy nam hostię na rękę.
  4. Dłonie należy wyciągnąć na wysokości klatki piersiowej/ramion, aby szafarz mógł je bez problemu dostrzec.
  5. Przed spożyciem komunii nie należy jej całować.
  6. Hostię trzeba koniecznie włożyć do ust przy kapłanie – nie można odchodzić z komunią świętą na ręce.
  7. Po przyjęciu komunii zawsze należy zobaczyć czy na naszej dłoni nie zostały jeszcze jakieś okruchy, cząstki konsekrowanej hostii. Jeżeli tak, to należy je również spożyć.