Ogłoszenia duszpasterskie

Żal doskonały i Komunia duchowa

DRODZY PARAFIANIE!

W trudnym czasie epidemii, w obliczu I piątku i nadchodzących Świąt Wielkanocnych, kiedy nie możemy się zwyczajnie wyspowiadać, zachęcamy do praktyki żalu doskonałego i komunii duchowej.

  1. Żal doskonały to żal z miłości do Pana Boga. Przykład takiego żalu daje nam syn marnotrawny, który zrozumiał swoje złe postępowanie i wrócił do swojego ojca ze słowami: „Ojcze zgrzeszyłem przeciw Bogu i względem ciebie; już nie jestem godzien nazywać się twoim synem; uczyń mnie choćby jednym z najemników”. Łk 15, 11-24. (Można przeczytać cały fragment). Żal doskonały widzimy także u Piotra po zdradzie Jezusa; „Wyszedł na zewnątrz i gorzko zapłakał” Mt 26, 75.

Katechizm Kościoła Katolickiego naucza: „Gdy żal wypływa z miłości do Boga miłowanego nade wszystko, jest nazywany «żalem doskonałym» lub «żalem z miłości» (contritio). Taki żal odpuszcza grzechy powszednie. Przynosi on także przebaczenie grzechów śmiertelnych, jeśli zawiera mocne postanowienie przystąpienia do spowiedzi sakramentalnej, gdy tylko będzie to możliwe” (KKK nr 1452) Dojrzały chrześcijanin powinien każdego dnia przed snem wzbudzić sobie akt żalu doskonałego, nawet odczuwając tylko grzechy lekkie, aby z czystym i spokojnym sumieniem iść do snu. Tym bardziej w obecnym czasie epidemii i ograniczonej możliwości przemieszczania się korzystajmy z daru łaski przez akt żalu doskonałego i komunii duchowej. Można uklęknąć (kto może) przez wizerunkiem krzyża Chrystusowego lub przed pobożnym obrazem i dokonać aktu żalu doskonałego i przyjęcia komunii duchowej.

  1. Komunia duchowa   to  głębokie   pragnienie   zjednoczenia   się   z   Jezusem Eucharystycznym. Gdy nie możemy przyjąć Pana Jezusa pod postacią Chleba i Wina, tak jak obecnie w sytuacji epidemii, korzystajmy z daru komunii duchowej. Można wykorzystać poniższy tekst modlitwy:

Wierzę o słodki Jezu, że jesteś rzeczywiście obecny pod postaciami chleba i wina. Kocham Cię z całego serca! Żałuję za grzechy, którymi Cię obraziłem(am). Przyjdź do serca mojego, o Ty jedyne pragnienie moje! Rzucam się w Twoje objęcia, oddaję Ci się cały(a), o jedyny przedmiocie mej miłości. Nie dopuść, abym się kiedy miał(a) oderwać od Ciebie!

Drodzy Parafianie! Nie traćmy nadziei, trwajmy mocno przy Bogu i Maryi. Wspierajmy się duchowo, otwierajmy szczerze na moc Ducha Świętego, aby doświadczać w sercu mocy łaski, pokoju i siły na przetrwanie trudnego czasu epidemii.

 

                                                                                                                Z darem modlitwy

                                                                                               Ks. Czesław Paszyński – proboszcz z Wikariuszami

Kontakt

Parafia Matki Bożej Niepokalanej
w Nowym Sączu

ul. Królowej Jadwigi 44

33-300 Nowy Sącz

Wszystkie dane osobowe umieszczone są za zgodą osób zainteresowanych lub na mocy prawa.
©2020 Parafia Matki Bożej Niepokalanej w Nowym Sączu. All Rights Reserved. Designed by mISHA_GmbH

Search